׳אחרי שסיימנו את הצילומים, הגיע הזמן לערוך ולהכין את הסרט, גם כאן כדאי שנכיר את ההבדלים מסרטים רגילים, הן ברמה הטכנית והן ברמת התיאוריה.

אני מתייחס לתכנים שהצופה שלנו יצרוך דרך משקפי VR, למרות שניתן להציג וידאו 360 גם בפלטפורמות דוגמת יוטיוב ופייסבוק. למה?

קודם כל, כי זה מעניין, הוידאו 360 הרגיל הוא חביב וניתן למצוא בו ערך, למשל כשהוא משולב בסיורים וירטואלים, אבל אנחנו התכנסנו כאן כדי לייצר חווייה שהיא מעבר, חוויה שעוטפת את הצופה ומטמיעה אותו בסביבה חדשה ואת זה אפשר להשיג רק דרך משקפי VR.

אז לצורך המאמר, נחלק את עולם העריכה ל-2: תיאורטי וטכני.

במישור התיאורטי נעמוד על ההבדלים בין וידאו רגיל לוידאו 360 ואיך ההבדלים האלו משפיעים על ההחלטות שלנו כעורכים.

במישור הטכני צריכים להכיר שלבים חדשים וכלים חדשים שנולדו בדרך וגם איך להשתמש בכלים ותיקים לטובת העריכה.

תיאוריה-

חשוב לי לציין שאני כותב כאן ממסקנות וניסיון שלי, אין כאן אמת מוחלטת ובהחלט ייתכן שדברים שמפריעים לי או שדרך העבודה שלי לא תתאים לכם כעורכים או כצופים, מבע קולנועי הוא יותר אומנות מאשר מדע וכך יש להתייחס אליו

 1. העולם מאוד ריאליסטי - המדיום הזה של VR כשנעשה בצורה טובה גורם לי להאמין בצורה מוחלטת שאני נמצא בסביבה אחרת, עד כדי כך שכשאני משנה משהו מהמציאות זה שובר לי את האשלייה, כלים כמו הילוך איטי, שחור-לבן, הילוך מהיר ואפילו קאט. כולם מזכירים לי שאני צופה בסרט ולא באמת נמצא במקום אחר, זה לא אומר שאסור להשתמש בהם, אבל אני בהחלט הרבה יותר מודע להשפעה שלהם עליי כצופה.
 2. ג'אמפ קאט קבוע- בצילום VR יש רק גודל שוט אחד- מאוד פתוח שבו רואים את כל העולם לכן בהגדרה מעבר משוט לשוט כששניהם באותו גודל תהיה מורגשת יותר מאשר בסרט רגיל, כדי לרכך את המעבר בין שוטים אפשר להשתמש בfade.
 3. כיוון מבט- הנטייה של הצופה היא להסתכל לכיוון ההתרחשות, חשוב לזכור זאת כאשר אנו עורכים כמה שוטים, ולזכור איפה השארנו את הצופה בסוף השוט הקודם.
  לדוגמה: אם בשוט הלכנו אחרי השחקן והשארנו את הצופה מסתכל ב45 מעלות ימינה כדאי שנסובב את השוט הבא כך שמרכז ההתרחשות שנרצה להציג תהיה ב45 מעלות ימינה.
 4. קצב עריכה - בסרט רגיל אם נרצה להראות התרחשות מהירה וקצבית אנחנו נערוך סדרה של שוטים קצרים שישמרו את הצופה שלנו דרוך. בVR אני מעדיף להמעיט ככל האפשר במספר השוטים מאותה סיבה שבכל פעם אני "זורק" את הצופה לסביבה חדשה.
 5. הוראות בימוי - אנחנו צריכים להתחשב באופי של המדיום ולדעת להשיג את אותן תוצאות נצטרך לעבוד קצת אחרת, המשחק יהיה יותר תיאטרלי, ההתרחשויות המהירות יקרו בתוך אותו השוט, התנועה לא תהיה תנועת המצלמה כי אם תנועת הצופה בתוך השוט.

כלים ופרקטיקה.

לארגז הכלים והמיומנויות שלנו נוספה פעולה חדשה בין הצילום לעריכה - קבלו את התפירה.

סיפרנו שעל מנת לצלם וללכוד את כל העולם אנו משתמשים במערכים מרובי מצלמות, בין שמדובר בגוף עם מספר עדשות וחיישנים או בריג המורכב ממספר מצלמות, בסופו של דבר אנחנו צריכים לקחת את המקורות השונים ולאחד אותם לקובץ וידאו אחד אשר מציג את כל העולם, הפעולה הזו נקראית תפירה וזו מיומנות בפני עצמה, חלק מהמצלמות מגיעות עם תוכנה אשר יודעת לתפור באופן אוטומטי, אך ישנם כמה כלים שמאפשרים תיקונים ועבודה ידנית יותר מדויקת, התוכנה אשר מובילה את השוק היא Mistika VR מבית SGO וישנה גם גרסה מתקדמת יותר בשם Mistika Boutique.

אני לא אפרט במאמר זה על התהליך עצמו של התפירה, זו התמחות בפני עצמה ודורשת מאמר בפני עצמו שאולי נגיע אליו יום אחד, בינתיים נדלג על השלב הזה לשלב שבו יש לנו כבר וידאו תפור

אני משתמש בפרימייר, שתומכת בפורמט של הוידאו בצורה טבעית ויש לה כמה כלים מובנים שעוזרים לנו לייצר את הוידאו בתוכנה אחת, מכיוון שזה הכלי שאני מכיר בצורה הטובה ביותר אני אתן טיפים לשימוש בתוכנה.

ראשית, נתייחס לוידאו המיובא כוידאו 360, הפריסה שנעבוד איתה נקראית equirectangular והיא מציגה את כל הכדור שצילמנו בצורה של מרובע.

את הקובץ נייבא כמו כל קובץ וידאו רגיל ואז נגיד לפרימייר להתייחס אליו כוידאו 360.

אחרי שנייבא את הקליפים, תלוי בתוכנה שבה תפרנו ויצרנו את הקליפים ייתכן ונצטרך להגדיר לפרימייר את סוג הקובץ או שהתוכנה שבה ייצאנו הוסיפה את המידע לקליפים

אפשר לעשות זאת ע"י לחיצה על כפתור ימני בבין ואז Modify>VR Properties ולבחור את הפרמטרים המתאימים למה שצילמנו.

ניצור סיקוונס חדש, שימו לב שישנם כבר פריסטים של VR שמגיעים עם התוכנה ובכל מקרה ניתן לערוך את המידע הזה כדי שיתאים למה שצילמנו

טיפ חשוב: יש להוסיף לשורת האייקונים את האייקון Toggle VR display שלא נמצא בברירת המחדל של התוכנה, אנחנו נשתמש בו הרבה, לחיצה על הכפתור תשנה את התמונה בחלון הprogram לתמונה שנראה בתוך משקפי הVR, כאשר עם הפקדים בצדדים נוכל לקבוע את מיקום הראש של הצופה

עכשיו כשאנחנו מוכנים אפשר להתחיל לערוך.

כעיקרון הכלים הרגילים של התוכנה עשויים לעבוד כי הם לא יודעים שמדובר בקליפ 360, אבל עלולות להיווצר בעיות בגלל האופי המיוחד של הקליפים.

כשאנחנו מייצגים כדור בתוך מרובע ישנם עיוותים שיווצרו בפרופורציות של התמונה - ככל שנהיה קרובים יותר לקטבים של הכדור הפרופורציות ישתנו, כאשר נצפה בחומרים דרך משקפיים או במצב VR בתוכנה התוכן יראה תקין, לכן אנחנו צריכים להשתמש בכלים המתאימים בתוכנה כדי לעוות את התוכן.

אדובי רכשה חברה שיצרה כלים ייעודיים לעבודה בVR ושילבה אותם בתוך פרימייר ואפטר אפקטס

אני אתייחס לחשובים בהם שבהם נעשה את השימוש הרב ביותר.

VR Plane to Sphere-

השימוש הכי נפוץ הוא לשלב תכנים רגילים, בין אם גרפיקות או תמונות או קטעי וידאו רגילים בתור שכבה נוספת בתוך הספירה.

 1. נייבא כרגיל את הקובץ ונמקם אותו בערוץ מעל הערוץ של ה360
 2. נוסיף את האפקט VR Plane to Sphere נוכל לראות כבר שהעיוות הנחוץ נוצר, תלוי בגודל של המדיה שייבאנו זה יורגש יותר או פחות
 3. מהשלב הזה עדיף שאת שינוי המיקום והגודל של המדיה נעשה דרך האפשרויות של האפקט.
 4. עכשיו כדי לבחון את השינויים שאנחנו עושים אנחנו נלחץ על אותו כפתור שמראה לנו את הוידאו בVR
 5. בשלב ראשון נקטין את הפריט לגודל הרצוי דרך הפונקציה של Scale
 6. ישנם 2 חלקים לאפקט הזה, בראשון אנחנו משנים את המיקום של הפריט יחסית לעצמו (rotate source) ובשני אנחנו ממקמים את הפריט איפה שנרצה בספירה, כאשר השינויים יגרמו לעיוות הנדרש שיעזור לנו לראות את הפריט כמו שנרצה, אני מעדיף להתחיל דווקא עם מיקום הפריט בספירה ואז לשנות אותו סביב צירו אחרי שהוא במיקום שבו רצינו, ושוב, כדאי להשתמש לצורך זה בכפתור של צפייה במוד VR, אני מודה שיש כאן הרבה ניסוי וטעייה ולא תמיד אני מצליח להגיע לתוצאה שאני מכוון אליה בהתחלה.
  בדוגמה הזו, אני משתמש באפקט על מנת להוסיף גרפיקה שמסתירה את החצובה בצילום
 7. אם הקליפ שלנו סטריאוסקופי, אנחנו יכולים לשלוט בפרמטר של stereo disparity שנותן לנו להחליט עד כמה הפריט יבלוט בתלת מימדיות שלו.

זה התהליך שנעשה במידה ואנחנו מוסיפים גרפיקות או קליפים רגילים על גבי הקליפ שלנו, אבל אם אנחנו רוצים להוסיף תכנים שכבר מוכנים ל360, בין שמדובר בתמונות או וידאו שצילמנו במצלמות 360 או בתוכן שיצרנו בתוכנות אחרות אנחנו נשתמש באפקט VR Projection, הפרמטרים דומים לפרמטרים של Plane to sphere אבל אנחנו לא צריכים את העיוות הראשוני כדי להתאים לפורמט

אנחנו בעולם חדש מבחינת הדרך שלנו לספר סיפור וגם הכלים שלנו קצת השתנו, אני מאמין שעוד אין לנו את התשובות לגבי מה עובד הכי טוב וככל שהקהל יאמץ את המדיום הזה, השפה תתעצב ותתגבש.

בהצלחה

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.